Loading color scheme

Družletka zamířila do Hvězdárny a muzea

si vyjely děti pod vedením Jany Vaněčkové a Ivany Schwanové do Valašského Meziříčí. Po zajímavé a veselé cestě všichni zamířili nejdříve do Hvězdárny.

A tam toho viděly spoustu. Např. před vchodem do hlavní budovy hvězdárny byl umístěn panel, představující tzv. analemu. Jedná se o diagram, znázorňující různé výšky Slunce nad obzorem během roku a popisující fakt, že ne vždy je Slunce nejvýše nad obzorem přesně v poledne. Ve vstupní hale si děti mohly prohlédnout model telekomunikační družice Iridium a „pohled do nekonečna“. V centrální kopuli hvězdárny obdivovaly vyobrazení 13 zvířetníkových souhvězdí, v nichž jsou průběžně rozmísťovány fotografie Slunce a planet na magnetických fóliích v polohách, představujících skutečné polohy těles na obloze pro daný okamžik. Po skončení návštěvy Hvězdárny se vydala družinová parta do Muzejního centra, kde se konala unikátní výstava mistrovských replik Českých korunovačních klenotů a meče včetně repliky středověkého žezla a jablka Karla IV. K vidění byla také například ukázka Řádu zlatého rouna a Longinova kopí, kopie slavnostních šatů Marie Terezie a korunovačního pláště Ferdinanda II., oficiální replika Pražského Jezulátka, husitské zbraně, faksimile středověkých listin a další. Všechny děti si výlet moc užily a už se těší na další „Družletku“.webové stránky výlet šd1