Loading color scheme

Světový úspěch našich filmařů

Cenu za nejlepší dokumentární film a nejlepší scénář získali na prestižním světovém filmovém festivalu Childrens International Film Festival of Wales naši mladí filmaři. Festival představil filmy vytvořené mládeží a profesionály v oblasti animace, hraného filmu a dokumentu.

Vyvrcholením byl slavnostní Galavečer ve městě Tredegar v Bedwellty House s udílením cen Red Carpet nejlepším filmům. Festival má ve světě velký zvuk a do letošního ročníku se přihlásilo přes pět tisíc snímků z Evropy, Asie, Austrálie a Ameriky. Do užšího finále bylo vybráno sedmdesát snímků, které se promítaly tři festivalové dny v několika projekčních sálech. „Letošní ročník byl pro naše porotce neuvěřitelně těžký, aby rozhodli o definitivních vítězích, takže vězte, že jejich konečné volby byly neuvěřitelně těsné. Slavnostní udílení cen bylo opět vyprodané a filmaři cestovali z celého světa, aby se zúčastnili,“ uvedl ředitel festivalu Kevin Phillips. Naši školu zastupovali pod vedením Drahomíra Streita na festivalu Ondřej Mik, Robert Gilík, Lukáš Vaida a Michal Matula. Vybrané filmové snímky byly na festivalu rozděleny do věkových kategorií a žánrů. Českou republiku reprezentovaly na festivalu dva snímky. Dokument našich mladých filmařů „Zapomenutá generace“ a dětský film „Tajemství staré bambitky 2“. Film z Englišky byl nominován ve čtyřech kategoriích, a nakonec dvě proměnil v zisk zlaté sošky. Nejcennější bylo vítězství v absolutním pořadí kategorie o nejlepší dokument „Best documentary“, který hodnotil všechny snímky napříč všemi věkovými kategoriemi, až po profesionály. „Vítězství mladých filmařů z Opavy v kategorii nejlepší dokument mezi dospělými a profesionály bylo zasloužené. Snímek obsahoval vše, co dokument má mít, měl vysokou kvalitu a výbornou vypovídací hodnotu,“ řekl spoluředitel festivalu Alan Terrell. Druhou zlatou sošku za nejlepší scénář v kategorii 7–12 let převzali z rukou ředitele festivalu Kevina Phillipse a Jaye Sweeneyho. Velkým úspěchem byly také další dvě nominace za nejlepší naučný a vzdělávací film a za nejlepší školní projekt. Druhý český film Tajemství staré bambitky 2 byl nominován ve třech kategoriích, ale ani jednu z nich neproměnil v zisk zlaté sošky. Dokument mladých filmařů ZŠ Englišova „Zapomenutá generace“ vzbudil velký zájem přítomných odborníků a oceněných filmařů a obdržel i pozvání na filmování do San Francisca v Kalifornii. „Film mě velmi zaujal, chytil za srdce, děti byly úžasné a podařilo se jim něco výjimečného. S takovou partou bych klidně natočila společný film,“ uvedla americká režisérka Christina Stroeh, jejíž film „Queen Bea“ obdržel na festivalu tři zlaté sošky a hlavní cenu za nejlepší hraný film. Velké poděkování patří také Magistrátu města Opava, který finančně podpořil naše mladé filmaře na cestě na festival do Walesu.

Fotogalerie